Достапни линкови

logo-print

Вашингтон ја продолжува воената помош за Египет


Вилијам Бeрнс

Вилијам Бeрнс

Високиот претставник на Стејт департментот Вилијам Бeрнс на вчерашниот состанок со американскиот Конгрес изјавил дека администрацијата на Барак Обама не планира соборувањето на режимот во Египет да го прогласи за државен удар. Тоа на Вашингтон му овозможува да ја продолжи воената помош на таа земја која годишно изнесува над милијарда ипол долари. До овој состанок дојде откако претходно Соединетите држави ја одложија испораката на четири борбени авиони од типот Ф16 на Египет. Египетската војска во почетокот на месецов го собори од власт претседателот Мохамед Морси кој заедно со други членови на Муслиманското братство се уапсени.
XS
SM
MD
LG