Достапни линкови

logo-print

Обама одржа ифтар во Белата куќа


Американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа одржа ифтар со неговите гости муслимани кои беа собрани да го слават празникот Рамазан. Обама рече дека „Рамазан е можност да се покаже преданоста кон Бога преку молитва и пост“ и „празник на зближување на семејството и пријателите“. Тој рече дека ифтар во Белата куќа е дел од традицијата на прославување на свети денови од различни религии со што се дефинира верската слобода во САД. Ова беше петти ифтар одржан од страна на Обама во Белата куќа.
XS
SM
MD
LG