Достапни линкови

logo-print

САД со критики за верските слободи во Казахстан


Православна богослужба во Казахстан.

Православна богослужба во Казахстан.

Казахстан не е повеќе лидер во Централна Азија по слобода на верско изразување, соопшти претседателот на американската Комисија за меѓународна верска слобода Роберт Џорџ. Според него претстојните судски процеси против двајца активисти за верски слободи, како и „суровата примената на мошне рестриктивните закони кои беа усвоени пред две години“ и наштетиле на меѓународната положба на Казахстан, а сето тоа резултирало со кршење на верските слободи на граѓаните на Казахстан.
XS
SM
MD
LG