Достапни линкови

logo-print

Грција усвои нов пакет закони за да добие меѓународна помош


Владината одлука предизвика протести на вработените во јавната администрација

Владината одлука предизвика протести на вработените во јавната администрација

Грција го усвои последниот дел од пакетот закони на кои инсистираат меѓународните кредитори на земјата за да продолжат и натаму да и даваат финансиска помош. Како што пренесуваат британските медиуми, пратениците се собраа за време на летниот одмор на парламентот за да го донесат новиот даночен кодекс и да ги прецизираат последните детали од таканаречената шема на мобилност, што предвидува преместување и намалување на бројот на државни службеници. Прифаќањето на законите ќе одблокира уште една транша од 5,8 милијарди евра од спасувачката помош од еврозоната, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд.
XS
SM
MD
LG