Достапни линкови

logo-print

Барање за истрага за полициско насилство во Бугарија


Бугарската Влада треба да спроведе истрага за активностите на полицијата за време на протестите ноќта на 23 јули пред бугарскиот Парламент, при што беа повредени 17 лица, соопшти денеска организацијата Хјуман рајтс воч. Организацијата за заштита на човековите права се повикува на претставник на Бугарскиот хелсиншки комитет, кој бил сведок на судирите и според кого, околу 22 часот полициските сили за борба против немири без причина ги тепале демонстрантите со палки, ги удирале со штитови и ги клоцале. Според медиумските извештаи, во судирите се повредени петмина новинари.
XS
SM
MD
LG