Достапни линкови

logo-print

САД бараат од Русија објаснување за Сноуден


Американскиот Стејт департмент побара објаснување од Москва за извештаите дека пребеганиот поранешен соработник на американската разузнавачка служба Едвард Сноуден добил документи од Русија кои му овозможуваат да го напушти московскиот аеродром, каде што се наоѓа повеќе од еден месец.
Портпаролката Џен Псаки изјави дека Државниот секретар Џон Кери вчера телефонски разговарал со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за случајот Сноуден.
Псаки истакна дека секој потег што ќе му овозможи на Сноуден да го напушти аеродромот би бил длабоко разочарувачки.
XS
SM
MD
LG