Достапни линкови

logo-print

Во Ирак убиени 14 камионџии


Вооружени лица убиле 14 шиитски возачи на камиони откако ги провериле нивните документи на импровизирана барикада на автопатот северно од ирачкиот главен град Багдад. Според официјални извори, лицата потоа ги украле и возилата. Инцидентот се случил по судирите меѓу милитанти и безбедносните сили во градот Сулејман Пек, кои еруптирале доцна вчера. Милитантите притоа користеле минофрлачи и автоматски пушки.
Претходно милитанти нападнале од заседа минибус во западен Тикрит, при што убиле 4 војници, а при напад врз контролен пункт кај Шура загинале 9 полицајци.
XS
SM
MD
LG