Достапни линкови

logo-print

Сноуден останува на аеродромот во Москва


Адвокатот кој го советува Едвард Сноуден вели дека поранешниот соработник на американските тајни служби нема документ со кој ќе може да го напушти московскиот аеродром, каде 29 годишниот хакер престојува веќе еден месец. Сноуден е заглавен во транзит зоната на аеродромот, откако американските власти му го поништија пасошот. Соединетите американски држави бараат екстрадиција на нивниот државјанин кој се товари за шпионажа и објавување на доверливи документи. Сноуден пристигна во Москва од Хонг Конг на 12 јуни и побара привремен азил во Русија.
XS
SM
MD
LG