Достапни линкови

logo-print

Презакажани изборите во Пакистан поради Рамазан


Врховниот суд во Пакистан нареди претседателските избори во земјата да се одржат порано од планираното. Изборната комисија го закажа гласањето на шести август, но согласно денешната пресуда, новиот датум е 30 јули. Одлуката следи по петицијата на владеачката Муслиманска лига до судот, со која се бараше презакажување на гласаљњето, бидејки првоодредениот датум се поклопува со крајот на рамазанските пости.
XS
SM
MD
LG