Достапни линкови

logo-print

Сноуден добива документи со кои ќе го напушти аеродромот


Барањето за азил на Едвард Сноуден

Барањето за азил на Едвард Сноуден

Поранешниот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден доби документи од Русија со кои може да ја напушти транзитната зона на московскиот аеродром. Тој беше заглавен на аеродромот по пристигнувањето од Хонг Конг, поради тоа што американските власти му го поништија пасошот. Соединетите американски држави бараат екстрадиција на 29 годишниот хакер кој е обвинет за шпионажа и објавување на доверливи информации. Сноуден побара привремен азил во Русија откако претседателот Владимир Путин го услови да престане со објавувањето на нови информации кои им наштетуваат на Соединетите американски држави.
XS
SM
MD
LG