Достапни линкови

logo-print

Продолжен притворот на новинарот Кежаровски


Новинарите на протест пред судот во Скопје бараа ослободување од притвор на нивниот колега Томислав Кежаровски

Новинарите на протест пред судот во Скопје бараа ослободување од притвор на нивниот колега Томислав Кежаровски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Томисалав Кежаровски за нови триесет дена, јавуваат македонските медиуми. Како причина се наведува опасност од бегство и покрај тоа што неговото семејство поднесе гаранција од недвижен имот за новинарот да се брани од слобода. Кежаровски трет ден штрајкува со глад. Тој е притворен поради наводно објавување на име на заштитен сведок во 2008 година. Домашните и регионалните новинарски здруженија побараа ослободување на Кежаровски а ОБСЕ изрази загриженост дека случајот може да ја влоши слободата на медиумите во Македонија.
XS
SM
MD
LG