Достапни линкови

logo-print

Комисијата за надворешни односи ја поддржа номинацијата на Пауер


Саманта Пауер

Саманта Пауер

Комисија за надворешни односи на американскиот Сенат ја поддржа Саманта Пауер за следен американски амбасадор во Обединетите нации. Мнозинството гласови во нејзина корист го отвораат патот за поддршка на нејзината номинација во целосна 100-члениот Сенат. Се очекува таа одлука да биде лесно потврдена. Пауер се соочи со некои непријатности пред се поради коментарите што таа кога била новинар ги кажала за САД и нивниот сојузник Израел. Нејзината номинација беше осудена од Венецуела, чија влада Пауер ја нарече репресивна. Венецуела соопшти дека со тоа ги завршила напорите за подобрување на односите со Вашингтон околу номинацијата. Пауер ја освои Пулицеровата награда за нејзината книга за неуспеси на Соединетите Држави да го спречат геноцидот во целиот свет.
XS
SM
MD
LG