Достапни линкови

logo-print

Пентагон ги претстави воените опции за Сирија


Американскиот Конгрес доби од Пентагон прв список на воени опции за завршување на судирите во Сирија. Според првичните проценки, таквите акции би чиниле милијарди долари, пишуваат американските дневни весници. Началникот на американскиот Генералштаб генерал Мартин Демпси во писмо до претседателот на Одборот на Сенатот за оружените сили Карл Левин наведува дека војската била подготвена за обука, советувања и помош на опозициските сили, но и за ограничени ракетни напади и воведување зона на забранети летови.
XS
SM
MD
LG