Достапни линкови

logo-print

Министерот Сарачини во посета на Косово


Министерот за економија Ваљон Сарачини

Министерот за економија Ваљон Сарачини

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Косово. Тој ќе се сретне со косовскиот министер за инфраструктура Феми Мујота, со министерот за економски развој Фадил Исмаили и со министерот за финансии Бесим Беќај. На средбите ќе бидат разгледани актуелните и идните проекти кои ќе придонесат за интензивирање на соработката. Косово е значаен трговски партнер на Македонија и е земја со која остварува најголема трговска размена. Во минатата година размената достигна над 420 милиони долари, а во првите пет месеци од годинава таа е повеќе од 120 милиони долари.
XS
SM
MD
LG