Достапни линкови

logo-print

ЦЕФТА ќе го разледува македонскиот условен увоз на пченица


Заедничкиот комитет на ЦЕФТА ќе оценува дали Македонија ги прекршува одредбите од договорот со мерката за условен увоз на српска пченица и брашно, која владата ја донесе за да го заштити домашниот пазар, јавуваат медиумите. Македонскиот министер за земјоделство Љупчо Димовски, од друга страна, смета дека состанокот е само формален и дека е постигнат договор со српските власти мерката да важи до крајот на годинава. Српскиот министер Данило Голубовиќ во изјава за печатот вели дека со Македонија е постигнат договор за укинување на условниот увоз на 15 август.
XS
SM
MD
LG