Достапни линкови

Кежаровски гладува, обвинителството го презема случајот


од протестот на новинарите за ослободување на Кежаровски

од протестот на новинарите за ослободување на Кежаровски

Новинарот Томислав Кежаровски ја одбил затворската храна и писмено ги информирал надлежните дека почнува штрајк со глад, јавуваат македонските медиуми. Новинарот е притворен под обвиненија за објавување на име на заштитен сведок во 2008 година. Неговата сопруга Марина преку социјалните мрежи најави дека ќе се солидаризира со одлуката на нејзиниот сопруг, кој е во притвор веќе втор месец. Од Кривичниот суд информираат дека истрагата по случајот завршила на 16-ти овој месец а предметот е предаден на обвинителството.
XS
SM
MD
LG