Достапни линкови

logo-print

Крис Фрум победи на Тур Де Франс


Крис Фрум од Британија победи на 10 то издание на Тур Де Франс. Фрум кој има 28 години победи со предност од 4 минути и 20 секунди пред колумбиецот Наиро Куинтана.Фрум во минатата година беше вице шампион. Тој е втор британец во историјата кому му појде од рака да победи на Тур де Франс. Победник на последната етапа на Тур со должина од 133,5 километри, што е возена од Версај па низ Париз е Марцел Кител, кој ја помина за три часа, шест минути и 14 секунди.
XS
SM
MD
LG