Достапни линкови

logo-print

Владеачката коалиција победи на изборите во Јапонија


Коалицијата на премерот на Јапонија Шинзо Абе победи на изборите за сенатори во Парламентот, јави државната телевизија НХК.Резултатите на Абе му овозможуваат контрола врз двата дома во Парламентот,за прв пат во овие шест години. НХК јави дека десничарската Либерално демократска партија со кој претседава Абе, зедно со сојузничкта центристичка партија во горниот дом на Парламентот, освоиле апсолутно мнозинтсво на денешните избори за половина од 242 сенатори .Главната опозициска партија Демократската партија на Јапонија доживеа уште еден дебакл по поразот на парламентарните избори минатата година.
XS
SM
MD
LG