Достапни линкови

logo-print

Јорданскиот крал во посета на Египет


Јорданскиот крал Абдулах денеска ќе има средба со новиот египетски привремен претседател Адлу Мансур. Ова е прва посета од неговото анзначување на 3 ти јули. На средбатс ќе присуствуваат и армискиот шеф Абдел фатах ал Сиси, привремениот заменик претседател Мохамед Ел Барадеј и други високи претстсвници. Абдулах е меѓу првите лидери кои ќе им честитаат на египјаните по соборувсњето на режимот на исламистичкит претседател Мохамед Морси. Посетата на кралот Абдулах доаѓа на еден ден по протестите во Египет на подржувачите на Морси.
XS
SM
MD
LG