Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот советник за надворешни работи во Кабул


Пакистанскиот советник за надворешни работи Сартај Азис денеска треба да има разговори со претседателот на Авганистан Хамид Карзаи,во рамки на настојувањата за подобрување на релациите меѓу двете соседни земји. Ова е прва посета во Авганистан на пакистански официјален претставник од формирањето на новата пакистанска влада по изборите во мај. Односите меѓу двете земји често се тензични бидејќи Авганистан го обвинува Исламабад дека ги подржува талибанските милитанти, кои се обидуваат да го соборат авганистанскиот режим.
XS
SM
MD
LG