Достапни линкови

logo-print

Протести низ САД по ослободителната пресуда за убиениот тинејџер МартинИлјданици луѓе протестираа низ градовите во САД против олободителната пресуда за момчето кое го уби црномурестиот тинејџер. Протести во саботата имаше во Њу Јорк, Атланта,Мајами,Чикаго и во Лос Анџелос. Поп пејачката Бијонсе се придружи на протестите .До протестите дојде по една недела откако судот во Флорида донесе ослободителна пресуда за Џорџ Цимерман кој во февруари го застрела 17 годишниот Трејвон Мартин.Судот наведе дека Цимерман пукал во самоодбрана. Случајот го актуелизираше прашањето на расизам во Америка и проблемот на вооруженото насилство.
XS
SM
MD
LG