Достапни линкови

logo-print

Белгискиот крал Алберт Втори го отстапи тронот на својот син Филип


Белгискиот крал Алберт Втори денеска го отстапи тронот во корист на неговиот син, престолонаследникот Филип, на денот кога се одбвележува националниот празник на Белгија. 53 годишниот Фили станa седмиот по ред монарх.Алберт Втори кој оваа година полни 79 години претходно најави дека поради лошата здравствена состојба ќе абдицира на 21.јули. Тој таа одлука ја донесе по 20 години владеење. Пред почетокот на церемонијата кралот Алберт Втори,во саботата ги повика белгијците да останат обединети и да продолжат да се ангажираат со Европската Унија за надминување на економските потешкотии. Белгиските кралеви понекогаш имаат и политичка улога, на пример, при именувањето влади и на средбите со политичарите за формирање коалициска влада по избори .
XS
SM
MD
LG