Достапни линкови

logo-print

Полицијата со водени топови ги растера демонстрантите во Истанбул


Турската полиција синоќа употреби водени топови за да ги растури антивладините демонстрации во Истанбул.Судирите избувнаа откако стотици лица се обидоа да влезат во паркот Гези за да присуствуваат на свадбата на двојка, која минатиот месец се запознала во паркот за време на антивладините протести. Полицијата го затвори паркот за да не дозволи оддржување на церемонијата, по што ги избрка демонстрантите по околните улици и прибегна кон употреба на водени топови.
XS
SM
MD
LG