Достапни линкови

logo-print

Согласност за одликување на Еди Мари по успехот на Вимблдон


Повеќе од половина од Британците се согласуваат тенисерот Енди Мари да биде одликуван за својот успех на годинешниов турнир во Вимблдон. Шкотланѓанецот Мари е првиот Британец кој го освои вимблдонскиот трофеј, после 77 години. Последен тенисер на Велика Британија кој пред Мари победил во Вимблдон е прославениот Фред Пери во 1936 година. Во еуфоријата што настана во целата земја по триумфот на Мари, британскиот премиер Дејвид Камерон, веднаш по финалниот меч изјави дека Шкотланѓанецот би требало да биде одликуван и да ја добие витешката титула- сер.
XS
SM
MD
LG