Достапни линкови

logo-print

Гласање доверба за италијанскиот министер за внатрешни работи


Ангелино Алфано

Ангелино Алфано

Италијанскиот министер за внатрешни работи Ангелино Алфано го пројде гласањето доверба во собранието поради случајот со депортација на сопругата и шестгодишната ќерка на казахстански опозиционер. Премиерот Енрико Лета го бранеше Алфано пред гласањето, тврдејки дека тој не бил инволвиран во депортацијата на Алма Шалабаева, сопругата на казахстанскиот олигарх ЕнМухтар Аблјазов. Шефот на кабинетот на министерот си поднесе оставка поради случајот.
XS
SM
MD
LG