Достапни линкови

logo-print

ЕК очекува комисијата за 24 декември да продолжи со работа


Петер Стано

Петер Стано

Европската комисија очекува Комисијата за собраниските настани од 24 декември во Република Македонија да продолжи со работа, поради досегашниот напредок и покрај веста за оставка на претседателот Борче Давитковски, вели Петер Стано, портпарол на Европската комисија. „ Ние разбравме дека Комисијата постигнала напредок во работата и затоа е важно таа да продолжи со работа со цел да стигнат до заеднички договорени наоди и препораки за иднина. Тие препораки треба да бидат преведени во акција за да се обезбеди позитивна политичка агенда“ вели Стано. Според портпаролот на комесарот за проширување Штефан Филе, Европската комисија е подготвена да продолжи да обезбедува совети и експертиза со цел Комисијата во Македонија успешно да ја заврши својата задача.
XS
SM
MD
LG