Достапни линкови

logo-print

Конгресмените бараат дипломатски контакт со Иран


Стотина членови на американскиот конгрес испратија допис до американскиот претседател Барак Обама преку кој се бара возобновување на дипломатските активности во врска со иранската нуклеарна програма по изборот на нов лидер во Исламската република. Денеска на дописот до шефот на државата се потпишаа 118 сенатори. Во писмото се наведува дека покрај промените на претседателската функција во Иран, би било добро да се направи обид за возобновување на соработката меѓу САД и Иран со новоизбраниот лидер на Исламската република Хасан Рохани.
XS
SM
MD
LG