Достапни линкови

logo-print

Хуавеи шпионира за кинеската влада


Кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи шпионира за кинеската влада, изјавил поранешниот директор на ЦИА Мајкл Хајден за денешното издание на весникот Аустралиан фајненшел ривју. Според Хајден, компанијата Хуавеи е безбедносна закана за САД и за Австралија, додавајки дека Кина од неа добива информации за странските телекомуникациски ситеми и за нивните софтвери. Од Хуавеи ги демантираат ваквите тврдења.
XS
SM
MD
LG