Достапни линкови

logo-print

Обама го охрабри Нетанјаху да ги рестартира мировните преговори со Палестина


Американскиот претседател Барак Обама го охрабри израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да ги продолжи напорите да се рестартираат мировните преговори со Палестинците и од него побара да продолжи да работи со американскиот државен секретар Џон Кери на тој план.
Кери пак е веќе во Јордан и денеска би требало да се консултира со израелските и палестинските лидери. Кери уверува дека неговите деномесечни обиди за повторно почнување на мировните разговори напредуваат, но Стејт департментот соопшти дека во моментов нема планови или најави за продолжување на преговорите. Во меѓувреме, состанокот на високо ниво составен од палестински лидери заврши без одлука за тоа дали да го поддржат најновиот мировен предлог на Кери предлог, чиишто детали не се објавени, но се поддржани од страна на Арапската лига.
XS
SM
MD
LG