Достапни линкови

logo-print

Протести во Москва за подршка на Алексеј Навални


Властите во Москва апсат демонстранти кои протестираат против пресудата за опозицискиот активист Алексеј Навални. Припадници на специјалните полициски сили интервенираат на плоштадот Манежнаја во центарот на главниот град на Русија. Тројца демонстранти се уапсени за лепење на плакати за подршка на Навални. Околу стотина демонстранти и новинари се истуркани од плоштадот откако полицијата ја забарикадира јавната површина. Полицајците со мегафони бараат луѓето да не потпаѓаат на провокации и се закануваат со казнување на ненајавено протестирање. Претходно полицијата го затвори Црвениот плоштад. Навални беше осуден на пет години затвор под обвиненија за проневера на пари. Опозиционерот вели дека обвинението е политички мотивирано а 10.000 негови подржувачи преку социјалните мрежи најавија учество на масовни протести.
XS
SM
MD
LG