Достапни линкови

logo-print

Кипар чека хемикалии за чистење на нафтената дамка


Стоте тони нафта што во вторникот се излеаја од танкерот во близина на недопреното крајбрежје во Северен Кипар, претставуваат закана за дивата природа и туризмот во земјата, соопштија денеска севернокипарските власти. Нафтата се изалеа од танкер која доставуваше гориво за електроцентрала во сопственост на производителот на струја „Акса енерџи“, со седиште во Истанбул, при што создаде нафтената дамка крај бреговите на полуостровот Карпасија која достигна големина од седум километри. Министерот за животна средина на Северен Кипар, Мехмед Харманч соопшти дека според „Акса енерџи“, истекувањето се случило поради проблеми со притисокот. „Но, тоа исто така може да е последица и на несоодветно поврзувањеж“ рече Харманч, додавајќи дека не е исклучена ниту можноста за човечка грешка. Локалните власти се обидуваат да го ограничат натамошното ширење на дамката, а Харманч додаде дека супстанци за прочистување, меѓу кои и хемиски раствори, се испратени од Турција, но дека се уште не пристигнале.
XS
SM
MD
LG