Достапни линкови

logo-print

Пареа од реактор на нуклеарката во Фукушима


Јапонскиот оператор на нуклеарката Фукушима соопшти дека се појавила пареа од третиот рекатор, но оти тоа не го зголемило нивото на радиоактивност. Според соопштението, тоа било поради дополнителните количества вода за ладење на реакторот кој продолжува да работи во стабилна состојба. Третиот рекатор во Фукушима беше еден од најпогодените од земјотресот и цунамито што ја зафатија Јапонија во 2011 година.
XS
SM
MD
LG