Достапни линкови

logo-print

Талибанските милитанти бараат Малала да се врати дома


Високорангиран талибански милитант од Пакистан апелира до младата активистка за образование Малала Јоусафзаи да се врати од Лондон во провинцијата Пактунхва. Аднан Рашид во дописот до Малала вели дека талибанците не се противат на образованието за девојки. Тој го правда ланскиот обид за убиство на активистката со тврдење дека Малала ги омаловажувала талибанските напори за воспоставување на исламистички систем во долината Свот. На својот 16 роденден Малала се обрати пред претставници на Обединетите нации и изјави дека милитантите не успеале да ја замолчат.
XS
SM
MD
LG