Достапни линкови

logo-print

Петмина грчки полицајци се самоубиле годинава


Шеснаесет грчки полицајци извршиле самоубиство од почетокот на економската криза во Грција во 2010 година, а петмина од нив се самоубиле годинава, соопшти министерот за јавен ред Никос Дендиас. Информацијата на Дендиас е одговор на пратеничко прашање од Сириза откако еден полицаец во Ханија на Крит минатиот месец се самоуби со службениот пиштол. Пратениците сугерираат дека самоубиствата може да се поврзани со намалувањата на платите во текот на изминатите три години, а дополнителен притисок се и зголемувањата на трошоците. Дендиас рече дека „не постои ниту еден апсолутен фактор“ што предизвикува луѓето да извршат самоубиство.
XS
SM
MD
LG