Достапни линкови

logo-print

Подршка од Романија за молдавските евроинтеграции


Претседателот на Романија Трајан Баисеску изјави дека Букурешт ја подржува Молдавија во потпишувањето на договорот со кој земјата би ја интензивирала соработката со Европската унија. Молдавија е подготвена за потпишување на Договорот за стабилизација и асоцијација на самитот на Унијата во Литванија. Договорот е прв чекор кон европско членство. Претходно, Баисеску во изјава за Радио Слободна Европа процени дека Молдавија ќе стане членка на Унијата за 10 до 12 години.
XS
SM
MD
LG