Достапни линкови

logo-print

Хјуман рајтс воч против употреба на солзавец во Турција


Турција треба да ја смени уредбата за употреба на солзавец за време на протести, соопшти организацијата за заштита на човековите парав „Хјуман рајтс воч“.Во извештајот се наведуваат десет случаи кога солзавецот предизвикал сериозни повреди. Забележани се случаи и на губење на око и фрактури на глава и на екстремитетите. Сличен апел деновиве упати и Европскиот суд за човекови права поради прекумерна употреба на солзавец врз демонстрантите за време на антивладините протести.
XS
SM
MD
LG