Достапни линкови

logo-print

Опозицискиот блогер Навални се кандидираше за градоначалник на Москва


Московската изборна комисија официјално го регистрираше опозицискиот блогер Алексеј Навални како кандидат за градоначалник на рускиот главен град на локалните избори во септември. Претседателот на комисијата Валентин Горбунов ја потврди информацијата но Навални не се пијав и лично да ја подиугне потврдата, согласно прописите. Блогерот отпатува за Киров каде се чека пресудата по основ на обвинение за затајување на данок. Дури и ако е осуден, Навални има право да учествува во градоначалничката трка, додека се поднесуваат и разгледуваат жалби по судската одлука. Навални се товари за притајување на 510.000 американски долари од компанија за дрвопреработка во 2009 година.
XS
SM
MD
LG