Достапни линкови

logo-print

Израел ја осуди ЕУ за мешање во внатрешните работи


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја критикуваше одлуката на Европската унија да забрани финансирање на сите израелски институции кои работат во окупираните територии. Нетанјаху изјави дека Израел не прифаќа никакви надворешни укази. Според него, европејците би требало повеќе да се грижат за поургентните проблеми во регионот, како конфликтот во Сирија и иранската нуклеарна програма. Палестинската власт ја поздрави одлуката на Брисел што би требало да се применува од идната година. Според меѓународното право, израелските населби на Западниот Брег се незаконски.
XS
SM
MD
LG