Достапни линкови

logo-print

Посетата на Обама на Москва под прашалник


американскиот претседател Барак Обама

американскиот претседател Барак Обама

Предвидената посета на американскиот претседател Барак Обама на Москва, како што јавува новинската агенција Асошитeд прес, била доведена под прашалник поради тоа што поранешниот сорботник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден побара азил во таа земја. Обама во септември ќе учествува на состанокот на Групата 20 во Санкт Петербург, а беше предвидено во Москва да има одвоени разговори со Владимир Путин. „Обама во септември е отпатува за Русија на самитот на Г20 и немаме други натамошни најави во врска со тоа патување“, изјави портпаролот на Белата куќа Џеј Керни.
XS
SM
MD
LG