Достапни линкови

logo-print

Голема нафтена дамка крај брегот на Северен Кипар


Сто тона нафта се излеале во морето крај брегот на северниот дел на Кипар од танкер на приватната компанија АКСА. Претставник на севернокипарските власти изјави дека тоа е најголемата еколошка катастрофа крај островот и дека без разлика какви сили ќе се мобилизираат, 20 насто од нафтата никогаш нема да може да се собере од морето. Според информации на локалните власти, нафтената дамка се раширила на површина од пет километри во морето.
XS
SM
MD
LG