Достапни линкови

logo-print

Панама заплени кубански брод со оружје


Куба соопшти дека севернокорејскиот товарен брод запленет во Панама бил натоварен во едно од нејзините пристаништа со искористено одбранбено оружје. Во синоќешното соопштение на кубанското министерство за надворешни работи се вели дека пратката со оружјето била вратена во Северна Кореја на поправка, а содржела 9 расклопени ракети и два борбени авиона МИГ 21, како и 15 мотори за ова летало.
Панама го заплени севернокорејскиот брод и ги уапси 35-те членови на екипажот, откако пронајде сомнителни делови од проектили скриени во пратка со кафеав шеќер од Куба.
XS
SM
MD
LG