Достапни линкови

logo-print

Кери во посета на Јордан на разговори со државни претставници


Американскиот државен секретар Џон Кери повторно отпатува во официјална посета на земјите од блискиот исток. Станува збор за шесто патување во регионот откако Кери стапи на функција во фебруари годинава. Тој моментално е во Аман на средба со претставници на државниот врв на Јордан и министри од арапската лига. Разговорите се фокусираат на кризата во Египет, граѓанската војна во Сирија и израелско-палестинскиот мировен процес.
XS
SM
MD
LG