Достапни линкови

logo-print

Нема реакции за одлукаа на академик Павловски да ја напушти МАНУ


Академик Божин Павловски во знак на протест поради начинот на кој се врши процесот на лустрација, соопшти дека ги напушта Македонската академија на науките и уметностите и Друштвото на писателите, јавуваат македонските медиуми. Нема реакции од двете институции по најавите на Павловски. Академикот во писмото до премиерот Груевски вели дека е згрозен од прогонот на македонската интелигенција која ги поставила основите на македонската култура и уметност.
XS
SM
MD
LG