Достапни линкови

logo-print

Најави за вработувања во новиот грчки државен медиум


Грчката Влада деновиве ќе објави оглас за вработување на две илјади лица во новиот јавен радиодифузен сервис кој ќе го замени ЕРТ, јави дописникот на МИА од Атина. Заменик-министерот за култура Пантелис Капсис, кој е задолжен за формирање на новиот јавен РТВ сервис, изјави дека Владата веднаш ќе вработи 500 лица. Тој информира дека уште 1.500 ќе бидат ангажирани откако персоналот ќе го напушти седиштето на ЕРТ, од каде се уште емитува телевизиски програми он-лајн во знак на протест поради одлуката на Владата да ја го затврои државниот медиум.
XS
SM
MD
LG