Достапни линкови

logo-print

Турција се уште го признава Морси за претседател на Египет


протест на подржувачите на Морси во Каиро

протест на подржувачите на Морси во Каиро

Турција се уште го признава Мохамед Морси за легитимен претседател на Египет, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу. „Доколку дојде до маргинализирање на политичките елементи по превратот во Египет, насилството може да се прошири во целиот регион на Блискиот Исток“ рече министерот. Турскиот амбасадор во Каиро минатата недела беше повикан во египетското Министерство за надворешни работи во знак на протест поради „мешањето на Турција во внатрешните работи на Египет“.
XS
SM
MD
LG