Достапни линкови

logo-print

Уапсени екологистите кои влегоа во француската нуклеарка


Сите активисти кои упаднаа во француската нуклеарна централа се уапсени. Групата 29 екологисти влегоа во нуклеарката во Трикастин во југоисточниот дел на земјата каде истакнаа банери на кои пишува: „Трикастин – нуклеарна несреќа“ и „Франсоа Оланд – претседател на катастрофа?“. Полицијата соопшти дека активистите не влегле во клучните делови на објектот. Гринпис соопшти дека централата е една од петте најопасни нуклеарки во Франција.
XS
SM
MD
LG