Достапни линкови

logo-print

Генерал Котески од денеска во официјална посета на САД


Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, од денесka до 19-ти јули ќе претстојува во официјална посета на Вооружените сили на САД и националната гарда на сојузната држава на Вермонт.
На средбите, генерал Котески ќе разговара за зајакнување на билатералната воена соработка со САД, зајакнување на стратегиското партнерство со Националната гарда на Вермонт, учеството на АРМ во меѓународните мисии и нејзиниот придонес во регионалната и глобалната стабилност, како една од клучните улоги за идното полноправно членство на Македонија во НАТО.
XS
SM
MD
LG