Достапни линкови

logo-print

Обама бара смирување на тензиите околу Зимерман


Американскиот претседател Барак Обама побара смирување на тензиите по одлуката на судот на Флорида да го ослободи Џорџ Зимерман кој во минатата година го уби 17 годишниот Трејвон Мартин. „Знам дека овој случај предизвика многу незадоволство и оти одлуката на судот може тоа незадоволство да го зголеми. Сепак, ова е правна држава, а поротата ја донесе својата одлука“, оцени Обама. Одлуката на судот наиде на остра осуда од невладините организации, а во земјата беа одржани повеќе демонстрации.
XS
SM
MD
LG