Достапни линкови

logo-print

Протести во Истанбул за поддршка на Морси


Илјадници луѓе синоќа протестираа во Истанбул за поддршка на соборениот египетски претседател од страна на армијата Мохамед Морси. Демонстрантите беа организирани од исламистичката Партија на среќата. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој е близок со Морси, вчера му ја изрази својата безрезервна поддршка. Тој го оцени соборувањето од власт на својот политички сојузник на 3 јули како државен удар.
XS
SM
MD
LG