Достапни линкови

logo-print

Шпанската опозиција бара оставка од премиерот


Шпанската опозиција бара оставка на премирот Маријано Рахој поради натписите во весниците за наводна вмешаност на премиерот во корупциски скандал за време на претходниот мандат. Скандалот за кој неодамна почнаа да пишуваат медиумите околу незаконското финансирање ја размрда и владечката Народна партија по што драстично се намали нејзиниот рејтинг.
Шпанските медиуми објавија податоци според кои премиерот знаел за нелегалното финансирање на партијата во кое бил вмешан и поранешниот гувернер Луис Барсенас. Весникот Ел Мундо објави смс порака што тие двајца си ја размениле.
XS
SM
MD
LG